Čím čistit nos?

Nos můžete čistit (proplachovat) různými solnými roztoky ve formě sprejů – s mořskou nebo termální vodou. K dostání jsou také speciální konvičky určené k výplachu nosu.

Solné roztoky

Mořské a termální vody, obsažené v praktických nosních sprejích, jsou z kategorie zdravotnických prostředků (nemají status léčiva). Rozdělujeme je podle tonicity roztoku (obsahu soli, chloridu sodného NaCl) na roztoky hypotonické, izotonické a hypertonické. Tyto roztoky slouží jako prevence či podpora v péči o již nemocnou nosní sliznici, přičemž izotonické roztoky jsou pro prevenci a k pravidelné nosní hygieně nejvhodnější.

Hypotonický roztok – koncentrace NaCl je nižší než v buňkách lidského těla (méně než 0,9 %). Může se používat k pravidelným oplachům a zvlhčení nosní sliznice jako prevence, u pacientů se suchou sliznicí, která je náchylná k tvorbě strupů, při rýmě a infekci horních cest dýchacích či zánětu nosohltanu. Je možné používat jej také k uvolnění ucpaného nosu u kojenců.

Izotonický roztok – odpovídá vnitřnímu složení lidského těla, je to fyziologický roztok s koncentrací 0,9 % NaCl. Slouží k očištění a zvlhčení sliznice a ke každodenní nosní hygieně. Oplachování nosní sliznice izotonickým roztokem vede k zředění hlenu a snazšímu vysmrkání, roztoky také pomáhají při léčbě akutní i chronické rýmy, alergické rýmy, infekcí horních cest dýchacích a zánětu nosohltanu. Lze je používat dlouhodobě také u novorozenců a kojenců – jsou šetrné i pro malé dětské nosíky.

Hypertonický roztok – koncentrace soli je vyšší než v buňkách lidského těla (vyšší než 0,9 % NaCl). Při vstříknutí do nosu začne hypertonický roztok v kontaktu se sliznicí pracovat na principu osmózy (bude z tkáně vytahovat vodu, aby se koncentrace soli na obou stranách vyrovnala). Pokud máme rýmu, je sliznice nosu zduřelá a zadržuje tak více vody než obvykle. Aplikace hypertonického roztoku umožní sliznici splasknout a uleví od pocitu ucpaného nosu. Hypertonické roztoky neuvolňují nos tak výrazně jako nosní spreje a kapky s obsahem léčivé látky. Na rozdíl od nich se však mohou používat delší dobu a léčbu těmito přípravky vhodně doplňovat, jelikož na nich nevzniká závislost (medikamentózní rýma). Hypertonické roztoky ale neslouží k pravidelné nosní hygieně.

Izotonické i hypertonické roztoky lze používat jako vhodný doplněk k dekongestivům (nosní spreje a kapky s léčivou látkou), jsou také doporučovány jako součást léčby při rýmách a akutních i chronických zánětech vedlejších nosních dutin. Zkracují také dobu hojení po operacích. Všechny solné roztoky lze bez obav používat v těhotenství a v době kojení, kdy se u většiny dekongestiv nedoporučuje aplikace, jelikož obsahují léčivou látku.

Mořské a termální vody, konvičky

Solné roztoky obsažené ve sprejích z kategorie zdravotnických prostředků se kromě tonicity (obsahu soli) liší také původem – jsou to mořské nebo termální vody.

Mořské vody

Roztoky mořské vody jsou čištěné roztoky, většinou upravované, filtrované a sterilizované, kde je slanost regulována dodáním destilované vody. Podle tonicity (obsahu soli) se dělí na roztoky izotonické a hypertonické. Některé vody obsahují také příměsi minerálů volených podle toho, jaký problém mají pomoci odstranit.

Termální vody

Roztoky termální vody (minerální vody) se zachytávají hluboko pod povrchem země, nemusí se proto ředit, čistit ani jinak upravovat. Termální voda je dešťová voda obohacená o cenné minerály a stopové prvky, které posbírá cestou pod povrchem, když omývá horniny. Podle tonicity (obsahu soli) dělíme termální vody na roztoky hypotonické a izotonické.

Konvička pro výplach nosu

Kromě nosních sprejů z kategorie zdravotnických prostředků existuje také konvička pro výplach nosu. K výplachu se používá fyziologický roztok, který se připraví pomocí přibalené odměrky.

Velikosti balení a aplikátory

Mořské a termální vody lze koupit v lékárnách v různých velikostech – v baleních po 30, 50 a 100 ml. Pro pravidelnou nosní hygienu jsou ideální velká balení zejména proto, že déle vydrží a jsou ekonomičtější. Některé vody do nosu mají rozprašovač, který umožňuje dávkovat vodu podle potřeby – nos pouze nezvlhčí, ale také jej dobře propláchnou.

Přípravky jsou nabízeny ve formě pro děti a dospělé nebo pro celou rodinu – přípravky pro celou rodinu pak mají také aplikátor, který je vhodný i pro malý dětský nos.