Nosní hygiena u dětí

Snad žádný rodič nechce, aby jeho děti byly opakovaně nemocné. Opakované infekce jsou pro malý organismus velkou zátěží a nezřídka se stává, zejména u mladších dětí, že se infekce v horních cestách dýchacích rozšíří dále do středouší a způsobí například zánět středního ucha.

Většina dětí trpí rýmou šestkrát až osmkrát ročně. To může znamenat dohromady až dva měsíce zhoršeného dýchání, nepříjemného pocitu v dutině nosní a často také dalších komplikací. Navíc kolektivy ve školkách a školách jsou rájem pro množení virů a bakterií. Je vědecky prokázáno, že opakované infekce horních cest dýchacích souvisejí právě se vstupem do předškolních a školních zařízení. Preventivní výplachy nosu a odstraňování virů a bakterií a tím pomáhají snižovat riziko častých onemocnění. K tomuto účelu jsou ideální izotonické solné roztoky mořské nebo termální vody.

S pravidelnou nosní hygienou je dobré začít u dětí už odmala, vytvoříte jim další hygienický návyk, který mladý organismus lépe ochrání před různými onemocněními dýchacího ústrojí.

Nosní hygiena u starších dětí a teenagerů

U starších dětí je pravidelné proplachování nosu podstatné zejména kvůli ochraně před viry, bakteriemi a infekcemi šířícími se ve školách a zájmových kroužčích. 

Teenageři si málokdy nechají poradit a všechno vědí většinou lépe než jejich rodiče. Kromě doby strávené ve školním kolektivu jsou častěji venku a provozují řadu aktivit, takže na nějaké proplachování nosu nemají čas. Pokud pro vaše dítě ještě není nosní hygiena návykem vytvořeným v dětství, je podstatné mu důležitost tohoto rituálu vysvětlit.