Nosní hygiena v období kojení

Pravidelné proplachování nosu má pozitivní vliv na nosní sliznici v jakémkoliv životním období, ať už pro vás pro maminky nebo pro vaše děti.

Pro maminky

Léčba rýmy, alergie nebo ucpaného nosu v období kojení má svá specifika. Ta se týkají zejména používání a uživání léků, kapek či sprejů do nosu obsahující léčivou látku. V období kojení byste měla tyto přípravky používat po konzultaci s lékařem. Léčivá látka se totiž vstřebává nosní sliznicí do krve a do mateřského mléka. 

Vhodnou alternativou sprejům či kapkám do nosu s léčivou látkou jsou izotonické solné roztoky mořské nebo termální vody. Jejich používání je příjemné a dokážou být jak preventivním řešením, tak i správnou volbou při akutních potížích. 

Pro kojence

Novorozenci dýchají do třetího měsíce pouze nosem, je to dáno anatomicky, dýchání pusinkou se vyvíjí mezi třetím a pátým měsícem života. Jestliže mají tak malé děti ucpaný nosík, může to být opravdu problém. Děti nemohou dýchat, jíst, dobře spát, často nebo neustále pláčou. Je to pro ně velká zátěž, stejně jako pro vás, pro maminku. 

Proto je dobré prováděť nosní hygienu u děti již od narození. Není to vyplachování nosu v tom pravém slovasmyslu, dětské nosánky jsou na běžné výplachy příliš malé. V jejich případě stačí navlhčit vatovou tyčinku a nosík jemně a opatrně vytírat. Je potřeba dát pozor, aby vata nezůstala v nose nebo abyste tyčinkou nezajela příliš hluboko. 

Proč provádět nosní hygienu kojencům?

1. Již odmalinka děťátku vytváříte další podstatný hygienický návyk.

2. Zvhlčený a čistý nos dokáže uspokojivě plnit své funkce a ochránit tak malý organismus před rýmou a nemocemi horních cest dýchacích.

3. Jestliže už je miminko nemocné a má ucpaný nos, pravidelným vytíráním a zvlhčováním nosní sliznice zředíte hleny, které se poté budou dát lépe odsát odsávačkou.