Nosní spreje a kapky

Nosní spreje a kapky s léčivou látkou, souhrnně je nazýváme dekongestiva, mají za úkol ulevit od pocitu ucpaného nosu, rýmy a zmírnit příznaky onemocnění. Neslouží k čištění ani k nosní hygieně, ale k úlevě od akutních potíží.

Jak nosní spreje a kapky fungují?

Léčivá látka (může být různá) v kontaktu se zduřelou nosní sliznicí způsobí stažení cév, sníží otok a následně usnadní dýchání nosem a zlepší uvolňování hlenů. Jejich výhodou je okamžitá nebo velmi rychlá úleva. Před aplikací dekongestiv je důležité se vysmrkat a ideálně nos vypláchnout solným roztokem.

Při používání nosních sprejů a kapek je důležité přečíst si příbalovou informaci a nepřekračovat dávkování a úměrnou dobu užívání. Dlouhodobé používání nosních sprejů a kapek může vést k překrvení sliznice, pocitu pálení a sucha v nose (tvorba strupů, které při poranění krvácejí). Dalšími nežádoucími projevy mohou být únava, nespavost a bolest hlavy. Při dlouhodobém užívání dekongestiv může vzniknout závislost (medikamentózní rýma) – závislost na pocitu prázdného nosu (ne na léčivé látce). Dospělí smí dekongestiva používat pět až sedm dnů, děti maximálně tři dny.

Nosní spreje a kapky vs. hypertonický solný roztok?

Oba druhy přípravků ulevují od rýmy a pocitu ucpaného nosu, pomáhají zklidnit zduřelou nosní sliznici.

Hypertonické roztoky uvolňují oteklou nosní sliznici na principu osmózy (solný roztok bude vytahovat vodu z tkáně, aby se koncentrace soli na obou stranách vyrovnala). Nejsou tak rychlé a účinné jako dekongestiva, ale mohou je používat děti, těhotné i kojící ženy a mohou se používat dlouhodobě (déle než týden).

Nosní spreje a kapky s léčivou látkou (dekongestiva) působí přímo na rozšířené cévy pomocí léčivé látky – proto je jejich účinek prakticky okamžitý. Většinou se nedoporučuje používat dekongestiva v těhotenství a v období kojení, navíc se nesmějí užívat dlouhodobě, jelikož na nich může vzniknout závislost (medikamentózní rýma).

Zde se dočtete více o solných roztocích a jejich účincích.